Kefal Nasıl Yakalanır

KEFAL AVI NASIL YAPILIR VE NE TÜR OLTALAR KULLANILIR

Kefal balığı avlamak oldukça zor olduğu kadar bir o kadar da ustalık ve el mahareti gerekmektedir,çoklu iğne takımı ile avı basit görülse de özellikle akın kefalları olan sarı benekli kefalları tek iğneli takım ile avlamak oldukça zordur.El takımı ile kefal avlamanın oltacıya verdiği keyif ve haz zamanla tutku haline gelmektedir.Kefal avcılığında kullanacağımız misinanın önemi çok büyüktür.

Kimi zaman hepimiz şahit olmuşuzdur;ağ ile kefal avlandığında veya dalyana kefal sürüsü girdiğinde hepsi ağ üzerinden atlayarak bölgeden uzaklaşırlar buda biz oltacılara kullanacağımız misinanın oldukça ince yapılı olmasını gösteren bir örnektir.

TEK İĞNELİ KEFAL AVCILIĞI:

Kamış ile kullanımı oldukça zor olan tek iğneli kefal takımında monofilament 0,20-0,25 lik misina tercihimiz olmalıdır,iğne olarak kısa pala çapraz, yapı olarak ince 220 N serisi 14-15 numara iğneler kefal avımızda oldukça güzel performans sağlar.Kasnağa sarılı beden olarak kullanacağımız takımda ilave aksesuar kullanmadan bağlayacağımız tek bir iğne yeterlidir.

Yem olarak sardalye bağırsağı,ıslatılmış ve elimizde parmak uçlarımızla inceltilmiş minik bir ekmek parçası yeterlidir.Unutmayalım ki kefal balığı didikleyicidir,sert vuruşlarla yemi tek hamlede yutabilen özelliğe sahip olmadığı için avı oldukça güçtür.İğne gerisine (25-30cm.)monte edeceğimiz sardalye kafası takımımızı ileriye atmak ve süzülerek dibe inmesini sağlamak için yeterlidir.Yem olarak ekmek kullanacağımızda bu kez aynı ölçülerde iğne gerisine yarım şişe mantarı monte etmekte fayda vardır.

Farklı yemler ile de kefal avlamak mümkündür boru kurdu veya deniz solucanı yine kefalın hayır diyemeyeceği yem gurubundandır.Yem tedarikini düşündüğümüzde en basit olanı tabiki ekmek ve sardalye bağırsağı.Takımımızı av için kullanmadan av mahalline atacağımız birkaç ekmek parçası veya ezdiğimiz sardalye balığı kısa sürede o bölgede kefal olup olmadığının haberciliğini yapar.Belirli periyotlarla av bölgemize giren ve çıkan kefal sürülerini görmemiz mümkündür işte o anda takımımız göreve hazırdır.

Su üstünde veya yavaş yavaş dibe inen takımımızdaki yemi didikleyen kefalları gördüğümüzde dikkat etmemiz gereken nokta kuyruk bölgesi bize paralel iken sert tasmalamalar yapmamız, yemimizi yutacak diye beklemek oltacıyı yanıltır kefal avlamada esas çeldirme yöntemidir.Bu da zamanla el melekesi şeklinde kazanılacak ustalık gerektirir.

ÇOKLU İĞNE (KIBRIS TAKIMI) İLE KEFAL AVCILIĞI :

Kamış ile kullanımı oldukça rahat olan, el takımı ile atış zorluğu yaşanabilecek çoklu iğne takımıyla kefal avlamak oldukça basittir.Beden olarak 0,30 monofilament misina kullanır iken köstek bölümünde 0,25 misina kullanmak av performansını çoğaltır.Çoklu iğne takımında 1799 serisi 7-8-9 numara iğneler oldukça başarılıdır.Bir biri ardına bağladığımız 7-10 iğne ile av yapmamız gerekir.

Kefal Nasıl Yakalanır ve hangi oltalar kullanılır

Yem olarak ekmek kullandığımız zamanlarda iğne gurubunun 80-90 cm. gerisine monte edeceğimiz 30-50 gr.lık bir şamandıra takımımızı tamamlar.Avuç içi kadar ekmek parçasını kabuğu içeride kalacak şekilde rulo haline getirdikten sonra üzerine dolayacağımız çoklu iğneler av yapmamız için yeterlidir.

Dikkat etmemiz gereken nokta iğneler ekmek yüzeyinde boşta olmalıdır,kesinlikle ekmeğe batırılmamalıdır.Su da ekmeğin şişmesi zaten iğneleri kamufle edecektir.Sardalye kullanarak kefal avı yapacağımızda bu kez şamandıra arkasına 25-30 gr.lık bir gezer kurşun takmak gerekir.İğneleri sardalye balığına doladığımızda ayağımızla yemi bir miktar ezmek iğnelerin kamufle olması için yeterlidir.

Ekmek ile kefal avımızda takımımız su yüzeyinde iken sardalye ile kefal avında takımımız orta su ve dibe yakın olmalıdır bunun için oldukça büyük şamandıra kullanmaktan ziyade yarım şişe mantarı kullanmak en doğru olanıdır.

 

HAZIRLAYAN:
Turgay SEZGİN

Diğer yazılara ulaşmak için tıklayın. 

Kredi Kartı Ödeme