Mercan Nasıl Avlanır

MERCAN BALIĞI AVLAMA TEKNİĞİ

Derin su avcılığının gözdesi olan Mercan balığı avı bazı küçük detaylar gerektirse de. uygulamada oltacının tecrübeye dayalı olarak bilmesi gereken bazı teknik ve taktikler ile oldukça verimli av yapmamıza vesile olur.Öncelikli olarak tür ve çeşit olarak oldukça geniş bir aile yapısı olan Mercan balığı yaşam alanı olarak ta farklılıklar göstermektedir,Antenli Mercan veya Taş Mercanı(Fangri) kayalık ve taşlık bölgelerde yaşam sürer iken Patlak göz mercan veya Akın Mercanı daha çok otluk  ve döküntü,kırma taşlık bölgelerde yaşam sürmektedir.

Mevsim şartlarına göre bazı mercan türleri özellikle derin sularda belirli bölgelerde sürekli yaşam sürer iken sivri burun mercan (litrin) değişken bir yaşam alanı sergiler.Kış aylarından bahara yakın zaman dilimlerinde göç halinde iken oldukça verimli av vermektedirler.Mercan balıkları şekil,renk,yaşam biçimi olarak farklılık gösterseler de doğru avlanma yöntemi ile çok rahat av veren balıklardır.

Didikleyici özellikleri olmadığı için yeme tek vuruş yaparak direk oltaya yakalanırlar,karides,sülünez,boru kurdu,ahtapot,tavuk göğsü,madya, sardalye,sübye,kalamar,kolyoz,uskumru sürekli kullanabileceğimiz yemlerdir. Kıyıdan veya tekne ile gerçekleştireceğimiz mercan avımız için öncelikli olarak uygun takıma sahip olmalıyız.Peki nedir bu uygun takım?

KIYIDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN MERCAN AVI:

Öncelikli olarak uzun mesafeli atış yapabileceğimiz ,aksiyonu kuvvetli bir kamış ve sarım devri düşük fakat çekim gücü kuvvetli bir olta makinesine ihtiyacımız vardır.

Beden olarak kullanacağımız misinamız 0,40  monofilament oldukça sağlam ve orta sertlikte olması gerekir iken beden ucuna 30-40 metre 0,38 florokarbon misina monte etmemiz av performansı için oldukça yerinde bir uygulamadır.

Beden sonrası fırdöndü altına bağlayacağımız köstek bedeni için yine 0,35 florokarbon misina,köstekler için 0,30 florokarbon misina kullanmamız gerekmektedir.

İğne olarak son yıllarda kalitesi tartışılmayan özel lazer kesim, kısa pala çapraz,uzun palalı,paslanmaz ve açılmaz iğneler tercih etmemiz yerinde olur.Kıyıdan Mercan avında kullanacağımız iğneler 1,2.3.1/0 ölçülerinde olması yeterlidir.Oldukça küçük iğne kullanmak daha avcı olur düşüncesi tamamen yanlıştır.

 

 

 

TEKNE İLE MERCAN AVI:

El oltası kullanacağımız zamanlarda beden misinamız 0,50-0,60 arası yumuşak,mukavemetli,monofilament olması gerekir,daha ince misina  özellikle derin sularda kullanacağımız ağırlık ve avlayacağımız balık ile beraber parmak boğumumuzun kesilmesine sebebiyet vermektedir.Ayrıca derin sularda misina çapı küçüldükçe balığın vuruş darbelerini hissetme duygusu azalır.

Beden önüne ilave olarak florokarbon misina kullanmamıza gerek yoktur fakat fırdöndü sonrası kullanacağımız köstek bedeni için mutlaka 0,40-0,38 florokarbon misina kullanmamız gerekir yine köstekler için 0,35 florokarbon misina uygun olur.İğne olarak 1,2,1/0,2/0,3/0,4/0 iğne kullanmamız gerekmektedir.

Tekne avcılığında dikkat etmemiz gereken bir nokta da fırdöndü ile ilk köstek arası 40-50 cm.den aşağı olmamalıdır. Tekneden Mercan avını kamış ile uygulayacaksak bu kez 1,35-1,80 ölçülerinde 15-30Lb.aksiyonunda çift parça tekne kamışı kullanmamız gerekmektedir, 70 lik kuvvetli bir makine kamışımız ile bütünlük sağlar,beden misinası olarak 4 kat veya 8 kat ip misina kullanmak yüzde yüz av performansımızı yükseltecektir.

Özellikle derin sularda ip misinaların esneme oranı sıfır olduğundan ava katkısı tartışılamaz,kullanacağımız ip misinanın ölçü değerleri üstünde 20-25 metre ilave edeceğimiz florokarbon misina en doğru olanıdır.Buna örnek vermek gerekir ise makinemize saracağımız ip misina 0,30 iken önüne ilave edeceğimiz florokarbon misina 0,35 olması gerekir.Ayrıca tekne avcılığında kullanacağımız kamışın ilk halkasının fırdöndü veya klips tarafından zedelenmesini istemiyor isek araya bir boncuk koymak fayda sağlar.

MERCAN TAKIMI YAPIMI:

Kıyıdan Mercan avı yapacağımızda :

Beden sonrası 1 metre köstek bedeni yeterlidir,Takımımızın taşlık bölgelerde takılabileceğini düşünerek iki köstekli takım ile av yapmamız en doğru olanıdır.Kösteklerimizin ufak balıklar tarafından deforme olmasını istemiyorsak iğne üzerine fosforlu küçük bir serbest boncuk koymamız yeterlidir.

Tekneden Mercan avı yapacağımızda;

Beden sonrası 1-1,20 metre köstek bedeni yeterlidir,fırdöndü ile ilk köstek arasındaki mesafe daha uzun olabilir,kurşun kasası üstüne bağlayacağımız köstek en avcı olanıdır,mercan balığı yüzeysel yemlenmeden ziyade diplerde yemlendiğinden üstteki iki köstekten alt kösteğimiz daha uzun olmalıdır.

Yine bu takımımızda da kösteklerin özellikle hanos balıkları tarafından deforme olmasını istemiyorsak iğne üzerine küçük fosforlu serbest boncuk koymamız fayda sağlar.Çapa üstü av yapmadığımızda akıntı yönüne doğru takımı sürekli serbest bırakmak kurşunu zeminde tutmak av açısından önemlidir. Tüm oltacılara rasgele.

Not : Çift tarafı delikli mavruka kurşun takılmalara sebebiyet verdiğinden armut kurşun kullanmakta fayda vardır.

HAZIRLAYAN:
Turgay SEZGİN

Diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kredi Kartı Ödeme